Softverski projekt koji štedi bilione dolara

Bez autora
Nov 14 2010

Profesor Sarajevske škole za nauku i tehnologiju (SSST) Aleks Sevostijanov (Alex Sevostianov) osnovao je u Sarajevu softversku kompaniju Albia, s kojom je na nedavno održanom takmičenju "Seedcamp" u Londonu osvojio jednu od najprestižnijih nagrada za svoj softverski projekt "Testadon". Albia je prva kompanija u BiH koja je od ukupno 900 ponuđenih softverskih projekata iz Evrope, Azije, Afrike i s Bliskog istoka nagrađena zajedno sa 11 drugih kompanija širom svijeta. Takmičenje "Seedcamp" dobilo je naziv po softverskom programu koji je kreiran kako bi pokrenuo poduzetničku zajednicu u Evropi, povezujući programere budućih generacija i poduzetnike s više od 400 mentora iz prvoklasne mreže osnivača kompanija, uključujući početne investitore, serijske poduzetnike, stručnjake u proizvodnji i oblasti ljudskih resursa, odnosa s javnošću, komercijaliste, pravnike, regrute, novinare i rizične kapitaliste.

Softverski projekt koji štedi bilione dolaraProfesor Sarajevske škole za nauku i tehnologiju (SSST) Aleks Sevostijanov (Alex Sevostianov) osnovao je u Sarajevu softversku kompaniju Albia, s kojom je na nedavno održanom takmičenju "Seedcamp" u Londonu osvojio jednu od najprestižnijih nagrada za svoj softverski projekt "Testadon".

Mreža osnivača

Albia je prva kompanija u BiH koja je od ukupno 900 ponuđenih softverskih projekata iz Evrope, Azije, Afrike i s Bliskog istoka nagrađena zajedno sa 11 drugih kompanija širom svijeta.

Takmičenje "Seedcamp" dobilo je naziv po softverskom programu koji je kreiran kako bi pokrenuo poduzetničku zajednicu u Evropi, povezujući programere budućih generacija i poduzetnike s više od 400 mentora iz prvoklasne mreže osnivača kompanija, uključujući početne investitore, serijske poduzetnike, stručnjake u proizvodnji i oblasti ljudskih resursa, odnosa s javnošću, komercijaliste, pravnike, regrute, novinare i rizične kapitaliste.

- "Testadon" je jedinstven sistem koji će promijeniti način na koji ljudi testiraju softverska rješenja. U današnjem svijetu visoke tehnologije, softverski nedostaci iziskuju velike troškove. Oni koštaju kompanije bilione dolara i stvaraju ekonomsku nestabilnost u cjelokupnom poslovnom sektoru, naročito elektronskom, kao i u bankovnoj industriji - kaže Sevostijanov za "Avaz".

Smanjenje troškova

Ističe da potencijalno smanjenje troškova mogućih infrastrukturnih poboljšanja na američkom tržištu iznosi čak 22,2 biliona dolara, a "Testadon" može pomoći i u smanjenju troškova ispitivanja i vremena potrebnog za plasiranje proizvoda.

- Nagrada za projekt "Testadon" je velika pobjeda za BiH, jer jasno pokazuje da će tehnološke inovacije koje potječu iz naše zemlje biti priznate u Evropskoj uniji i na svjetskom tržištu. "Testadon" će, također, biti korišten u obrazovne svrhe na SSST-u, gdje se studenti educiraju o najmodernijim tehnologijama i dobivaju najbolje moguće obrazovanje na svjetskom nivou - naglasio je Sevostijanov za "Avaz".

Profesionalni uspon

Sevostijanov je porijeklom iz Rusije, ali je kao dijete emigrirao u Australiju, a 2007., po završetku postdiplomskih studija iz informatike na najprestižnijem australskom univerzitetu u Melburnu, Royal Melbourne Institute of Technology, odlučio je karijeru nastaviti u BiH.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik